„Dirigent se rodí velmi zvolna. Určitě k tomu je zapotřebí celá řada daností a talentových předpokladů – sluchových předpokladů, určitých schopností komunikace, ale je to samozřejmě také věc tréninku, školení a práce na sobě. Určitě ty danosti a ta práce jsou v rovnováze. Myslím si, že veškerý talent a veškerá fantazie a možnosti, které jsou v člověku zaklíčeny, bez velké práce a bez velkého usilování nepřinesou ten plod. Ta pracovní složka je naprosto esenciální.“
Pedagogický rozměr Bělohlávkovy profesní dráhy nabývá důležitosti od konce osmdesátých let. Práci s mladými hudebníky si ve větším rozsahu vyzkoušel už v roce 1987 v rámci projektu Mezinárodní filharmonie mládeže, v němž připravoval a na koncertním turné řídil stodvacetičlenný orchestr složený ze studentů konzervatoří a vysokých hudebních škol šesti socialistických států. Ještě výrazněji byl pak profesně výchovný aspekt dirigentovy činnosti přítomen při vzniku a vedení Pražské komorní filharmonie, která byla ve svých počátcích složená z instrumentalistů ve věku kolem dvaceti let.
Vysokoškolský pedagog
Dostal jsem od života a od Tvůrce mnoho darů. A když jsem si to uvědomil, začalo mě zajímat, jakým způsobem mohu já něco dávat, jakým způsobem mohu já něco splatit. A toto je jeden ze způsobů, jak předávat to, co jsem sám načerpal. To, co jsem nasbíral, předávat dál, předávat mladým.
Institucionálně ukotvenou pedagogickou činností bylo ale až vedení Tomáše Hanuse na brněnské JAMU v letech 1990–1995. Jiří Bělohlávek se stal na žádost školy, iniciovanou právě Tomášem Hanusem, na pět let jejím externím učitelem. Díky minimálnímu počtu žáků – jeden, probíhala výuka především u klavíru v rovině neformálních dialogů nad partiturou. „Cítil jsem, že mě neformuje k obrazu svému, že mně nevnucuje své gesto. Snažil se předat mi základy techniky, ale činil tak formou, která vyjadřovala velký respekt k osobnosti studenta. Snažil se spíš odkrýt, jak bych měl já sám nejlépe fungovat, než aby mně něco nutil. Takový respekt jako od něj jsem nezažil.“ [ 3 ]
Mnohem větší počet žáků pak přineslo působení na Akademii múzických umění v Praze. Své učitelské angažmá zde Jiří Bělohlávek zahájil v roce 1995 a dva roky na to byl Václavem Havlem jmenován profesorem (1997). Společně se svými kolegy, dirigenty Františkem Vajnarem, Josefem Kuchinkou, Radomilem Eliškou, Jiřím Chválou a Tomášem Koutníkem budoval katedru dirigování. Za jeho éry měli studenti možnost v každém ročníku pravidelně řídit orchestr v řádném koncertu s celovečerním programem, což jim umožňovalo prakticky se seznamovat s nároky a záludnostmi profese. Právě možnost této reálné dirigentské praxe představovala pro Bělohlávka jeden z hlavních bodů celé studentovy přípravy. Vždycky totiž zdůrazňoval, jak je nutné, aby měl umělec v každé fázi svého vývoje možnost – a ve studentských a čerstvě absolventských letech to platí o to více – uplatnit nabyté dovednosti při řešení a zmáhání odpovídajících úkolů. Je pak tedy pochopitelné, že když o tuto pro rozvoj hudebníku nepostradatelnou, ale finančně nákladnou výsadu katedra přišla a Jiřímu Bělohlávkovi se nedařilo prosadit její obnovení, své účinkování na AMU omezil a v roce 2009 ukončil.
Já mám v zásadě dost skeptický postoj k možnostem vyučování dirigování. Dirigentská pedagogika je velmi ošemetná záležitost a co se skutečně dá vyučovat v tomto oboru, mohou být snad základy dirigentské techniky a taková ta obecná pravidla v komunikaci prostřednictvím gest. Všechno ostatní už je jenom záležitost vzájemného vztahu mezi pedagogem a žákem. Aby učitel na jedné straně se necítil být omezován osobností žáka, a na druhé straně, aby neudělal druhou chybu, že by příliš akcentoval svůj názor. A v jemné balanci těchto dvou protimluvů se skrývá asi tajemství vztahu učitele a žáka. Nutným předpokladem k tomu je vzájemná otevřenost a dobrý vztah.
Jako učitel vyznával otevřený vztah mezi pedagogem a žákem. Byl si vědom toho, že je to vztah vzájemného ovlivňování, v němž obě strany dávají a také obě strany dostávají. Vedle učení a předávání řemeslných dovedností zval žáky na své zkoušky s pražskými orchestry, debatoval s nimi o technických i lidských problémech profese, sdílel s nimi své dirigentské prožitky a zkušenosti. A také je svou osobností a uměleckou prací inspiroval.
Pedagogická činnost pro mne byla ohromně obohacující, měl jsem to štěstí, že jsem učil velmi zajímavé, dychtivé studenty, a celá ta aktivita na Akademii mě velmi těšila. (...) Každý z těch mladých mužů byl svět sám pro sebe a už jen dostat se s nimi do užšího kontaktu byla výzva, protože každý měl svoje inhibice a svůj způsob přijímání kantora; v některých případech jsem musel hledat, jak se k nim nejlépe přiblížit, aby pro ně nebylo obtížné přijmout to, co jsem jim chtěl předat.
Jako pedagoga jsem Jiřího Bělohlávka oceňoval od prvního našeho setkání. Byl nesmírně precizní, pozorný ke každému detailu partitury i technickým aspektům dirigentské techniky, navíc vždy ochotný studentovi pomoci s jakýmkoli dotazem. Miloval diskuze! Kvůli mým prořízlým ústům měly nezřídka i vášnivou podobu a bylo nutné mít v záloze skutečně pádné argumenty. On se totiž doslova bavil bouráním chabých teorií a byl pro tuto činnost mimořádně vědomostně vyzbrojen. Nezřídka se k našim již uzavřeným diskuzím zpětně vracel, o věcech obecně hluboce a dlouho přemýšlel.
O úspěšnosti Bělohlávkových pedagogických aktivit svědčí plejáda jeho žáků-dirigentů, kteří dnes působí u českých i zahraničních těles. Zatím nejvýrazněji se prosadila tato šestice. Je to šéf Bamberských symfoniků a hlavní hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša, s nímž měl Jiří Bělohlávek opravdu důvěrný přátelský vztah. Bělohlávkovým prvním žákem a přítelem byl také Tomáš Hanus, šéfdirigent Velšské národní opery v Cardiffu. Dále je tu Tomáš Netopil, šéfdirigent operního orchestru Aalto-Theater v Essenu a hlavní hostující dirigent České filharmonie; Zbyněk Müller, donedávna šéfdirigent Státní filharmonie v Košicích a dirigent orchestru Národního divadla v Praze; Marko Ivanović, úřadující hudební ředitel Opery Národního divadla Brno a Ondřej Vrabec, jenž byl vedle své pozice sólohornisty České filharmonie také Bělohlávkovým asistentem-dirigentem. Tito umělci představují pro přítomnost a budoucnost české hudby doma i v zahraničí velký přínos.
My všichni, kdo jsme měli to štěstí být jeho žáky, jsme byli v naprosto úžasné situaci, která je neopakovatelná. Že totiž jsme trvale byli v kontaktu s člověkem, který je zároveň rozený učitel, který dokáže spoustu věcí úžasným způsobem lidsky, přísně, ale zároveň vlídně sdělit. A v tu stejnou chvíli je to muž-umělec, který po celou dobu, kdy učil – a já dodnes nechápu, jak je možné, že si našel na nás tolik času – byl úžasně činný umělecky a ve výhni dirigentského světa. (…) Čili toto spojení člověka, který nejen učí, ale zároveň dělá umění na nejvyšší možné úrovni bylo pro nás vždycky úžasně inspirativní.
Rádce i mentor. Inspirátor a iniciátor
Pedagogické působení Bělohlávkovy osobnosti se neomezuje jen na výuku dirigování. Všichni, kdo měli příležitost s ním spolupracovat v časech svých „učednických“ let, potvrzují skutečnost, že pokud u talentovaného adepta múzy cítil zaujetí pro kumšt, neváhal mu pomoci v růstu – příležitostí, doporučením, radou i dlouhodobějším vedením, nasměrováním k tomu či onomu učiteli, souboru. Hovořit by o tom mohla řada sólistů, první členové Pražské komorní filharmonie, stejně jako hudebníci účastnící se různých studentských projektů.
Jiří Bělohlávek tehdy intenzivně spolupracoval s Metropolitní operou, nastudoval tam Rusalku s Renée Flemingovou a Evžena Oněgina s Karitou Mattilou a Thomasem Hampsonem. Mohl jsem díky němu chodit na zkoušky. On zase chodil na mé koncerty. Ještě v noci po koncertě mi pak poslal v e-mailu pochvalnou či kritickou recenzi, pro mě dodnes velmi cenné poznámky k mému hraní.
Jiří Bělohlávek byl totiž iniciátorem, spoluiniciátorem a nadšeným účastníkem mnoha projektů, které naplňovaly jeho ideu vytvářet pro hudebníky příležitosti k růstu. Studentské orchestry a různé instrumentální i pěvecké soutěže typu Zahraj si s Českou filharmonií představovaly vhodnou formu, jak tuto ideu aplikovat na velké množství mladých umělců.
Intenzita péče o jednoho každého studenta tu sice logicky ustupovala do pozadí, ale o to více tyto aktivity působily na účastníky svým rozměrem volním – jako zdroj velké motivace vydat ze sebe to nejlepší, jako zdroj podnětů a inspirace pro jejich další práci. Mezi tyto projekty patřil třeba orchestr pražských konzervatoristů, se kterým Jiří Bělohlávek a jeho spolupracovníci nastudovali při příležitosti dvoustého výročí Pražské konzervatoře kompletně Mou vlast a v roce 2011 s ní zahájili Pražské jaro, nebo žáci základních uměleckých škol ve společném projektu České filharmonie a Asociace základních uměleckých škol. Od sezony 2013/2014 vytvářejí každoročně vybraní žáci ZUŠ a několik členů České filharmonie smíšený orchestr a společně studují program pro veřejné vystoupení. V prvních třech ročnících se projektu Jiří Bělohlávek také účastnil a ve spolupráci s Ladislavem Ciglerem nastudovali například Šárku Bedřicha Smetany, Symfonii č. 8 Antonína Dvořáka nebo Glinkovu předehru k opeře Ruslan a Ludmila.
Taky se mi zdá pan dirigent velice příjemný a velice chápavý. Líbilo se mi, jak hned po prvním setkání s ním ten orchestr jako by změnil barvy, že to bylo všechno krásné a vyvážené.
Ta práce, co s námi udělal pan Bělohlávek od pondělí, ta je neskutečná. Začínáme hrát jako profesionální orchestr.
To, že měníme barvy, je asi právě tím Bělohlávkem.
„Myslím, že pro většinu z nás to byla první zkušenost a nejdůležitější je tady asi ta koncentrace a ta velká autorita, kterou opravdu všichni poslouchají, takže se pracuje oproti zkouškám v Praze velice rychle.
Život dirigenta Jiřího Bělohlávka pohledem Jana Špáty
Dokumentární film z cyklu Genus
Rok výroby 1996
Scénář, režie a kamera: Jan Špáta
Hlavní zdroje a prameny
- 1.VAŠATOVÁ, Jana: Telefonotéka. Český rozhlas Vltava 2016. (14. 1.) Dostupné online
- 2.VÁŇA, Ladislav (scénář a režie): Tenerezza. Filmový dokument. Česká televize 1993
- 3.VEBER, Pavel: Tomáš Hanus. Dirigent stojící na obou nohou. Harmonie 2017, č. 12, s. 12–15.
- 4.VÁŇA, Ladislav (scénář a režie): Tenerezza. Filmový dokument. Česká televize 1993.
- 5.GOLDSCHEIDER, Alexander: Jiří Bělohlávek: O hudbě. Obecní noviny. Informační měsíčník členů Židovské obce v Praze 2021, č. 12, s. 22–25.
- 6. PETR, Jaroslav: Ondřej Vrabec: Ideální dirigent je stejný jako ideální politik. Opera PLUS 2019 (30. 3.) Dostupné online
- 7.Telefonotéka. Český rozhlas Vltava 2016, 14. 1. Dostupné online
- 8.SOJKOVÁ, Alena: U hudby zapomenete na čas. Rozhovor s Janem Bartošem. Český rozhlas. Týdeník rozhlas 2019 (10. 2.) Dostupné online
- 9.Mladí hudebníci pod taktovkou mistra. Rozhlasová reportáž ze soustředění v Poličce v březnu 2011. Český rozhlas Vltava 2017. Dostupné online
VAŠATOVÁ, Jana: Telefonotéka. Český rozhlas Vltava 2016. (14. 1.) Dostupné online
VÁŇA, Ladislav (scénář a režie): Tenerezza. Filmový dokument. Česká televize 1993
VEBER, Pavel: Tomáš Hanus. Dirigent stojící na obou nohou. Harmonie 2017, č. 12, s. 12–15.
VÁŇA, Ladislav (scénář a režie): Tenerezza. Filmový dokument. Česká televize 1993.
GOLDSCHEIDER, Alexander: Jiří Bělohlávek: O hudbě. Obecní noviny. Informační měsíčník členů Židovské obce v Praze 2021, č. 12, s. 22–25.
PETR, Jaroslav: Ondřej Vrabec: Ideální dirigent je stejný jako ideální politik. Opera PLUS 2019 (30. 3.) Dostupné online
Telefonotéka. Český rozhlas Vltava 2016, 14. 1. Dostupné online
SOJKOVÁ, Alena: U hudby zapomenete na čas. Rozhovor s Janem Bartošem. Český rozhlas. Týdeník rozhlas 2019 (10. 2.) Dostupné online
Mladí hudebníci pod taktovkou mistra. Rozhlasová reportáž ze soustředění v Poličce v březnu 2011. Český rozhlas Vltava 2017. Dostupné online